Sifu
Janusz Szymankiewicz

W dniu 26 marca 2021 r. zmarł dr n. med. Dariusz Wasilewski

Nasz lojalny, uczynny i bezinteresowny przyjaciel.

Wybitny polski psychiatra i specjalista od walki ze stresem.

Także artysta, autor tekstów i kompozytor.

Od 25 lat towarzyszył nam na drodze azjatyckich sztuk walki,

obok muzyki, jego wielkiej życiowej pasji. Podążał drogą samurajów

szkoły Shinkage Ryu, w której osiągnął poziom wtajemniczenia tengusho oku.

Takim go zapamiętamy.

Darek 2008 (Copy)
20210402_101738 (Copy)
3853f5e749c145dcc5163eeed6eff5a5

Zgrupowanie praktyków miecza japońskiego w Zakopanem. Lipiec 2020.

Ważne dla praktyków Aikido!

      W lipcu przez tydzień będzie przebywało w Polsce z misją szkoleniową dwóch mistrzów koryu kenjutsu z poziomu menkyo kaiden szkoły Shinkage Ryu, ze stowarzyszenia Maorbashi-kai – sensei Oba Hiroshi i Yoneyama Katsuhiko. Obok tej ciekawej inicjatywy dla wszystkich zainteresowanych mieczem japońskim, jest to też szczególna szansa dla praktyków Aikido.

     Szkoła wojenna Shinkage Ryu była jedną z podstaw, na których oparł się Ueshiba Morihei tworząc zasady Aikodo (Shinkage Ryu zawiera własne techniki walki bez broni białej zwane Mutodori i dodatkowe, zaadoptowane ze szkoły Seigo Ryu jujutsu). Inną szkołą na której oparł się Ueshiba Morihei było Daito Ryu Aikijutsu. Yoneyama Kasuhiko sensei jest jednym z zaledwie kilku mistrzów poziomu menkyo kaiden, znających i nauczających także tę drugą szkołę w Japonii.

     Na zgrupowaniu w Zakopanem przewiduje się trzygodzinną codzienną praktykę miecza i dwie popołudniowe godziny nauki technik Daito Ryu Aikijutsu.

      Ilość miejsc dla potencjalnych chętnych jest limitowana czasem zgłoszenia i ilością dostępnych miejsc noclegowych zakopiańskiego ośrodka treningowego. W celu ustalenia szczegółowych zasad ewentualnego uczestnictwa, zainteresowani proszeni są o wstępne zgłoszenia na adres podany na stronie Internetowej stowarzyszenia www.houseofasia.org/shinkage ryu/.

Znowu w japońskiej rodzinie

Kanagawa 2019

Pod koniec września przebywała na kolejnym seminarium miecza szkoły Yagyu Shinkage Ryu, ekipa polskiego i białoruskiego skrzydła Europejskiego Stowarzyszenia Shinkage Ryu Marobashi-kai.
Zaawansowane, wyczerpujące, 6-ciogodzinne treningi dla uczestników, prowadzili Oba Hiroshi menkyo kaiden i Yoneyama Katsuchiko mankyo kaiden, wspierani czasami przez ich uczniów z oddziału japońskiego stowarzyszenia rejonu Kanagawa.
Ostatnie lata ciężkiej pracy dały zaskakujący efekt w postaci precyzji, siły i szybkości ruchów, które po raz pierwszy i to wielokrotnie były oceniane jako doskonałe. Nic dziwnego, że zaowocowało to certyfikatami uznania na poziomach ko-marobashi czy tengu sho oraz dodatkową prezentacją i praktyką przekazywanych jedynie wewnątrz szkoły i nie przeznaczonych do pokazów dodatkowych kata grupy kuden i okugi z mieczami o-dachi i ko-dachi oraz walką bez broni.
Lider Europejskiego Stowarzyszenia Shinkage Ryu Mrobashi-kai, dr. J. Szymankiewicz sensei, praktykujący na poziomie mokuroku, w sposób perfekcyjny opanował ostatni zestaw kata z grupy stanowiącej klucze systemu – Okugi-no tachi.
Następne spotkanie z Yagyu Shinkage Ryu japońskich mistrzów stowarzyszenia Marobashi-kai, tym razem w Polsce, dopiero za pół roku w Zakopanem. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, warto o uczestnictwie pomyśleć już dziś.

1
3 (Copy) (Copy)
4 (Copy)
5 (Copy)
6 (Copy)
6 (Copy)
9
9a
10
10a
11
12
13
14
15

 

Nowy rozdział w rozwoju polskiego Shinkage Ryu

Na przełomie września i października 2018 w Japonii przebywała 10 osobowa ekipa Polskiego i Białoruskiego Stowarzyszenia Marobashikai z kolejną wizytą. W mieście Takasaki uczestniczyła w konferencji i bankiecie związanym z 510 rocznicą urodzin twórcy szkoły wojennej Shinkage Ryu – Kamiizumi Hidetsuny i 50 rocznicą powołania stowarzyszenia Marobashikai.

Elementem uroczystości były także wizyty w miejscach związanych z historią życia i działalności mistrza Kamiizumi na tym terenie. To pozostałości po zamku Minowa w Takasaki, kasztelu Kamiizumi w Maebashi (także miejscu jego wiecznego spoczynku), zamku Ogo, którym najpewniej dowodził w czasie walk z rodem Takeda oraz świątyni shintoMiyosawa Akagi shirinew której w latach pięćdziesiątych XVI wieku miała działać na zboczu góry Akagi jego szkoła miecza. To tylko kilka z wielu ważnych i ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy.

Blisko tygodniowe codzienne treningi w dojoIsehara z mistrzami Oba Hiroshi menkyo kaideni jego „prawą ręką” Yoneyamą Katsuhiko menkyo kaiden, niebywała jak na japońskie warunki ich atmosfera życzliwości i otwartość dla obcokrajowców oraz składające się na poszczególne bloki zajęć 2 godziny wykładów i 4, 5 godziny treningu, przyniosły znaczące efekty. Jeden z uczestników osiągnął poziom zaawansowania o-marobashi, a czterech ko-marobashi.

Dwóch instruktorów Porando Shinkage Ryu Marobashikai z pierwszymi stopniami poziomukari-mokuroku,który otworzył zupełnie nowy rozdział w nauce strategii tej szkoły miecza i na znacznie innym niż dotychczasowe doświadczenia poziomie, przeszło oddzielne, dodatkowe, specjalne szkolenie z kategorii okugii kudenzwiązane min. z zestawami katagrupy Nana-no tachi oraz kachi kuchiNijunanakajo Kiriai.

Na zakończenie tej emocjonującej wizyty uczestnicy tegorocznej wyprawy wybrali się na dwa dni do Nikko, by zwiedzić tamtejsze zabytki oraz poleżeć w gorącym, tradycyjnym onsenie, czyli basenach z wodą termalną, regenerującą mięśnie i stawy.

Na poddanie się nerwowej atmosferze grasujących wokół tajfunów nie było więc po prostu czasu.

Najbliższa wizyta seminaryjna japońskich mistrzów w Polsce już niedługo, bo w kwietniu 2019 r.

1
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
10
11
9
8
7
6
5
3
7
2

Seminarium wiosenne, kwiecień 2018

W kwietniu 2018, odbyło się w Warszawie kolejne cykliczne seminarium japońskiego miecza szkoły Shinkage Ryu, zorganizowane przez Porando Shinkage Ryu Marobashi-kai, jedynego oficjalnego przedstawiciela w Polsce i na Białorusi japońskiego stowarzyszenia Marobashi-kai kierowanego przez Watanabe Tadashige.

Zajęcia prowadzili shihan’s Oba Hiroshi menkyo kaiden i Yoneyama Katsuhiko mankyo kaiden. Kolejne spotkanie z naszymi nauczycielami i przyjaciółmi już we wrześniu br., tym razem w Japonii, połączone ze specjalną ceremonią, nawiązująca do życia i działalności w XVI wieku twórcy stylu Kamiizumi Hidetsuny.

Wyczerpujące zajęcia i wieczorne biesiady objęły także szczegółowe wyjaśnienia i wymianę poglądów na rozwój tego stylu  i psychofizycznego jego praktyków w minionych wiekach. Polscy sensei szkoły otrzymali kolejne wewnętrzne materiały szkoleniowe. Część z nich należy do kategorii okugi.

Na zdjęciach fragmenty z zajęć ostatniego seminarium w Centrum Shinkage Ryu Marobashi-kai w Warszawie.

Shinkag
Shinkag (8)a
Shinkag (9)a
Shinkag (6)

Znowu w japońskiej rodzinie kenjutsu Shinkage Ryu Marobshi-kai

W dniach 8-18 listopada Porando Shinkage Ryu Marobashi-kai, czyli najbardziej zaawansowani praktycy miecza szkoły Shinkage Ryu z Polski i Białorusi, przebywali na kolejnym wyjeździe  szkoleniowym w Japonii. Spotkania z mistrzami szkoły, przerodziły się już z życzliwego, ale czujnego obserwowania w braterską więź i chęć jak największej pomocy w zgłębianiu tajemnic strategii walki tego stylu miecza japońskiego.

W zajęciach, które trwały od 5 do 8 godzin dziennie, czyli prawie do wyczerpania wszelkich zasobów psychofizycznych, specjalnie z okazji tej wizyty uczestniczyła w nich także liczna grupa japońskich praktyków od poziomu kaiden do nainden.

Należy tu wymienić szczególnie pracę włożoną pod okiem shihana stowarzyszenia Marobashi-kai – Watanabe Tadashige przez mistrzów: Oba, Yaneyama, Yahara, Tanabe, Tateno, Komatsu, Komata, Hattori (nie przypadkowa zbieżność z tym znanym od XVI wieku rodem i klanem shinobi [ninja]), Hidaka, Shogo i Miyahara.

Treningi ujawniły dziesiątki nie omawianych dotychczas niuansów technicznych i idei strategicznych kata Shinkage Ryu, a uczestnicy tych intensywnych zajęć zostali wysoko ocenieni przez japońskich partnerów. Pojawiły się też kolejne stopnie zaawansowania technicznego w kata, żeby jednak nie wywoływać niepotrzebnych emocji w rodzimym środowisku miecza japońskiego, władze Porando Shinkage Ryu Marobashi-kai postanowiły na jakiś czas nie podawać ich zakresu do wiadomości publicznej. W końcu nie o to tu chodzi. Trzeba jednak podkreślić, że rozpoczął się zupełnie nowy, fascynujący rozdział z zgłębianiu i doświadczaniu tego stylu miecza.

Życie wyczerpanych uczestników ratowały nocne biesiady przy doskonałym piwie, sochu i sake oraz kąpiele w sento, czyli japońskie łaźni, która regenerowała ciało.

Znaleźliśmy także czas na krótki wypad do Nary i Yagyu-no zato oraz wyprawę w góry Yoshino do świątyń Kimpusenji, Yoshimizu i Chikurin-in, mateczników yamabushi i praktyków shudendo. Przed odlotem z Tokio odwiedziliśmy także miejscowe tengu w ich świątyni Yakuo-in na górze Takao-san.

Teraz czas na kolejną wizytę japońskich mistrzów w Polsce już w kwietniu 2018 r. Ze względu na intensywność i poziom planowanych kwietniowych zajęć, potencjalni ich uczestnicy spoza stowarzyszenia Porando Shinkage Ryu Marobashikai, powinni zgłosić swoją chęć uczestnictwa w dostępnych dla nich wtedy zajęciach na e-mail stowarzyszenia do połowy lutego 2018 r. Przyspieszony intensywny kurs przygotowawczy pozwoli im z pożytkiem wynieść z tego seminarium jak najwięcej wiedzy.

20171109_200047
20171110_130921
20171110_134311
20171110_135134
Marobashi 1
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nara – Yagu !4a
Nara – Yagyu 2
Nara – Yagyu 3
Nara – Yagyu 6
Nara – Yagyu 7
Nara – Yagyu 8
Nara – Yagyu 9
Nara – Yagyu 10
Nara – Yagyu 12
Nara – Yagyu 13
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nara – Yagyu 16
Nara- Yagyu 1
Nara- Yagyu 11
Takao -san 2
Takao san 1
Yoshino 1a
Yoshino 2
Yoshino 6
yoshino 7
yoshino 10
Yoshino 12
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Yoshino 14

Ogłoszenie

Do sprzedania renomowana katana do tameshigiri lub dla kolekcjonera. Głownia wykonana przez katanakaji J. Lukaszczyka (uczeń katanakaji Yoshindo Yoshihary) i testowana osobiście przez głównego mistrza szkoły Muso Jiki-den Ei-shin Ryu – Sekiguchi Takaaki Komei o długości 71,5 cm, tsuka 27.5 cm. sori ok, 2 cm, szerokość głowni w przedziale 3 cm. Koshirae właściwe dla szkoły Yagyu. Tsukaito i sageo nowe, bawełniane. Saya karbowana w kolorze czarnym. Wymaga jednego procesu szlifowania. Cena uwzględnia ten fakt. Może być też na życzenie nabywcy oszlifowana na koszt obecnego właściciela. Więcej informacji pod telefonem 510 205 858.

MINOLTA DIGITAL CAMERA
MINOLTA DIGITAL CAMERA
M1a
M1

Seminarium 28/29.10.2017 Mińsk

W dniach 28-29 października 2017 odbyły się w Mińsku treningi seminaryjne szkoły kenjutsu Shinkage Ryu stowarzyszenia Marobashikai. Zajęcia w centralnym ośrodku białoruskiego skrzydła tej szkoły miecza na prowadzili J. Szymankiewicz i M. Pietkun sensei. Na to spotkanie przyjechali też zaprzyjaźnieni od lat instruktorzy z rosyjskiej szkoły stowarzyszenia Mariobashikai pod wodzą Romana Likina (poziom kaiden). Obok podstawowego programu odpowiadającego zaawansowaniu ćwiczących ten styl miecza na Białorusi, był czas także na wymianę poglądów pomiędzy rosyjskimi i polskimi instruktorami. Omawiano między innymi aspekty sekretnego zestawu kata (okuden) – Nana-no tachi. To jeden z najstarszych, pierwotnych zestawów kata szkoły Shinkage Ryu stworzony przez mistrza Kamiiizumi jako forma przeciwstawnych technik dla sposobów ataku szkoły Tenshin Sho-den Katori Shin-to Ryu.

S7
S6
S5
S4
S3
S2
S1

Bezpłatne zajęcia z miecza japońskiego dla dzieci

Porando Shinkage Ryu Marobashikai zaprasza w 4 kolejne wtorki począwszy od 10 października o godzinie 17.00 na bezpłatne zajęcia z miecza japońskiego dla dzieci. Gwarantujemy treningowe miecze dla pierwszych 10 uczestników. Ilość miejsc ograniczona pojemnością sali treningowej. Zajęcia odbywają się w Warszawie, ul. Wał Miedzeszyński 646 (Hangar 646, Centrum Aikido).

Seminarium letnie

Letnie seminarium fechtunku japońskim mieczem szkoły Shinkage Ryu Stowarzyszenia Marobashikai w Polsce pod kierunkiem dwóch japońskich mistrzów poziomu shihan dairi i shihan. Zajęcia odbędą się w dniach 26, 27, 28, 29 czerwiec 2017 r. w ośrodku stowarzyszenia w Warszawie ul. Wał Miedzeszyński 646.

Porando Shinkage Ryu Marobashikai funkcjonuje od 2004 roku, obejmując w tej chwili swoim zasięgiem kraje Europy Wschodniej. Obok planowych zajęć dla zaawansowanych stałych praktyków-członków stowarzyszenia, istniej możliwość uczestnictwa w zajęciach chętnych nie mających styczności z tą szkoła miecza lub mających do poziomu zaawansowania O-marobashi.

Więcej informacji po zgłoszeniu na adres e-mail stowarzyszenia poprzez stronę www.houseofasia.org

Japonia 2016 – Shinkage Ryu

Pod koniec września miała miejsce kolejna doroczna wyprawa Porando Shinkage Ryu Marobashika, agendy Europejskiego Stowarzyszenia Atletycznego Ving Tsun jego do Azji.
Praktycy Stylu Shinkage Ryu z Polski i Białorusi przebywali przez tydzień w Tokio i Kawagoe.
Od 2015 r. Porando Shinkage Ryu Marobashikai ze względu na ujawniające się błędy i odstępstwa od linii przekazu stylu Shinkage Ryu kenjutsu, rozpoczęło bezpośrednią współpracę jedynie z sensei Watanabe Tadashige soshu i shihan i jego synem Tadahisą soshu dairi i shihan dairi. Po ciężkich i wyczerpujących codziennych treningach, „życie” ćwiczących ratowały pobyty w hotelowym tradycyjnym japońskim sento.
Gwoli sprawiedliwości wyjątkowo dużo wyczerpującej pracy wykonał, nie zwalniając tempa nawet na chwilę Tadahisa shihan dairi. Wszędzie i stale było go pełno, nauczając przykładem i stosownymi wyjaśnieniami. W tłumaczeniu zawiłych treści na język polski pomocą służyła nam zaprzyjaźniona od poprzednich wizyt szkoleniowych pani Ayano-san. Wszyscy uczestnicy poznawali nowe zestawy kata szkoły Shinkage Ryu, a na zakończenie otrzymali kolejne certyfikaty wtajemniczenia, które są nadal jedyną formą „stopni” w tradycyjnej szkole wojennej samurajów.
Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego wraz z japońskimi członkami szkoły, uczestniczyli też w uroczystej kolacji zorganizowanej w formie „niespodzianki” związanej z urodzinami mistrza Watanabe Tadashige.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zdjęciach do Japonia (Shinkage Ryu):
1. Treningi z Watanabe Tadahisa soshu dairi i shihan dairi
2. Urodziny Watanabe Tadashige soshu i shihan

Translate »