W dniu 26 marca 2021 r. zmarł dr n. med. Dariusz Wasilewski
Nasz lojalny, uczynny i bezinteresowny przyjaciel.
Wybitny polski psychiatra i specjalista od walki ze stresem.
Także artysta, autor tekstów i kompozytor.
Od 25 lat towarzyszył nam na drodze azjatyckich sztuk walki,
obok muzyki, jego wielkiej życiowej pasji. Podążał drogą samurajów
szkoły Shinkage Ryu, w której osiągnął poziom wtajemniczenia tengusho oku.
Takim go zapamiętamy.
Zgrupowanie praktyków miecza japońskiego w Zakopanem. Lipiec 2020.
Ważne dla praktyków Aikido!
W lipcu przez tydzień będzie przebywało w Polsce z misją szkoleniową dwóch mistrzów koryu kenjutsu z poziomu menkyo kaiden szkoły Shinkage Ryu, ze stowarzyszenia Maorbashi-kai – sensei Oba Hiroshi i Yoneyama Katsuhiko. Obok tej ciekawej inicjatywy dla wszystkich zainteresowanych mieczem japońskim, jest to też szczególna szansa dla praktyków Aikido.
Szkoła wojenna Shinkage Ryu była jedną z podstaw, na których oparł się Ueshiba Morihei tworząc zasady Aikodo (Shinkage Ryu zawiera własne techniki walki bez broni białej zwane Mutodori i dodatkowe, zaadoptowane ze szkoły Seigo Ryu jujutsu). Inną szkołą na której oparł się Ueshiba Morihei było Daito Ryu Aikijutsu. Yoneyama Kasuhiko sensei jest jednym z zaledwie kilku mistrzów poziomu menkyo kaiden, znających i nauczających także tę drugą szkołę w Japonii.
Na zgrupowaniu w Zakopanem przewiduje się trzygodzinną codzienną praktykę miecza i dwie popołudniowe godziny nauki technik Daito Ryu Aikijutsu.
Ilość miejsc dla potencjalnych chętnych jest limitowana czasem zgłoszenia i ilością dostępnych miejsc noclegowych zakopiańskiego ośrodka treningowego. W celu ustalenia szczegółowych zasad ewentualnego uczestnictwa, zainteresowani proszeni są o wstępne zgłoszenia na adres podany na stronie Internetowej stowarzyszenia www.houseofasia.org/shinkage ryu/.
Znowu w japońskiej rodzinie
Kanagawa 2019
Pod koniec września przebywała na kolejnym seminarium miecza szkoły Yagyu Shinkage Ryu, ekipa polskiego i białoruskiego skrzydła Europejskiego Stowarzyszenia Shinkage Ryu Marobashi-kai.
Zaawansowane, wyczerpujące, 6-ciogodzinne treningi dla uczestników, prowadzili Oba Hiroshi menkyo kaiden i Yoneyama Katsuchiko mankyo kaiden, wspierani czasami przez ich uczniów z oddziału japońskiego stowarzyszenia rejonu Kanagawa.
Ostatnie lata ciężkiej pracy dały zaskakujący efekt w postaci precyzji, siły i szybkości ruchów, które po raz pierwszy i to wielokrotnie były oceniane jako doskonałe. Nic dziwnego, że zaowocowało to certyfikatami uznania na poziomach ko-marobashi czy tengu sho oraz dodatkową prezentacją i praktyką przekazywanych jedynie wewnątrz szkoły i nie przeznaczonych do pokazów dodatkowych kata grupy kuden i okugi z mieczami o-dachi i ko-dachi oraz walką bez broni.
Lider Europejskiego Stowarzyszenia Shinkage Ryu Mrobashi-kai, dr. J. Szymankiewicz sensei, praktykujący na poziomie mokuroku, w sposób perfekcyjny opanował ostatni zestaw kata z grupy stanowiącej klucze systemu – Okugi-no tachi.
Następne spotkanie z Yagyu Shinkage Ryu japońskich mistrzów stowarzyszenia Marobashi-kai, tym razem w Polsce, dopiero za pół roku w Zakopanem. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, warto o uczestnictwie pomyśleć już dziś.
Nowy rozdział w rozwoju polskiego Shinkage Ryu
Na przełomie września i października 2018 w Japonii przebywała 10 osobowa ekipa Polskiego i Białoruskiego Stowarzyszenia Marobashikai z kolejną wizytą. W mieście Takasaki uczestniczyła w konferencji i bankiecie związanym z 510 rocznicą urodzin twórcy szkoły wojennej Shinkage Ryu – Kamiizumi Hidetsuny i 50 rocznicą powołania stowarzyszenia Marobashikai.
Elementem uroczystości były także wizyty w miejscach związanych z historią życia i działalności mistrza Kamiizumi na tym terenie. To pozostałości po zamku Minowa w Takasaki, kasztelu Kamiizumi w Maebashi (także miejscu jego wiecznego spoczynku), zamku Ogo, którym najpewniej dowodził w czasie walk z rodem Takeda oraz świątyni shintoMiyosawa Akagi shirinew której w latach pięćdziesiątych XVI wieku miała działać na zboczu góry Akagi jego szkoła miecza. To tylko kilka z wielu ważnych i ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy.
Blisko tygodniowe codzienne treningi w dojoIsehara z mistrzami Oba Hiroshi menkyo kaideni jego „prawą ręką” Yoneyamą Katsuhiko menkyo kaiden, niebywała jak na japońskie warunki ich atmosfera życzliwości i otwartość dla obcokrajowców oraz składające się na poszczególne bloki zajęć 2 godziny wykładów i 4, 5 godziny treningu, przyniosły znaczące efekty. Jeden z uczestników osiągnął poziom zaawansowania o-marobashi, a czterech ko-marobashi.
Dwóch instruktorów Porando Shinkage Ryu Marobashikai z pierwszymi stopniami poziomukari-mokuroku,który otworzył zupełnie nowy rozdział w nauce strategii tej szkoły miecza i na znacznie innym niż dotychczasowe doświadczenia poziomie, przeszło oddzielne, dodatkowe, specjalne szkolenie z kategorii okugii kudenzwiązane min. z zestawami katagrupy Nana-no tachi oraz kachi kuchiNijunanakajo Kiriai.
Na zakończenie tej emocjonującej wizyty uczestnicy tegorocznej wyprawy wybrali się na dwa dni do Nikko, by zwiedzić tamtejsze zabytki oraz poleżeć w gorącym, tradycyjnym onsenie, czyli basenach z wodą termalną, regenerującą mięśnie i stawy.
Na poddanie się nerwowej atmosferze grasujących wokół tajfunów nie było więc po prostu czasu.
Najbliższa wizyta seminaryjna japońskich mistrzów w Polsce już niedługo, bo w kwietniu 2019 r.
Seminarium wiosenne, kwiecień 2018
W kwietniu 2018, odbyło się w Warszawie kolejne cykliczne seminarium japońskiego miecza szkoły Shinkage Ryu, zorganizowane przez Porando Shinkage Ryu Marobashi-kai, jedynego oficjalnego przedstawiciela w Polsce i na Białorusi japońskiego stowarzyszenia Marobashi-kai kierowanego przez Watanabe Tadashige.
Zajęcia prowadzili shihan’s Oba Hiroshi menkyo kaiden i Yoneyama Katsuhiko mankyo kaiden. Kolejne spotkanie z naszymi nauczycielami i przyjaciółmi już we wrześniu br., tym razem w Japonii, połączone ze specjalną ceremonią, nawiązująca do życia i działalności w XVI wieku twórcy stylu Kamiizumi Hidetsuny.
Wyczerpujące zajęcia i wieczorne biesiady objęły także szczegółowe wyjaśnienia i wymianę poglądów na rozwój tego stylu i psychofizycznego jego praktyków w minionych wiekach. Polscy sensei szkoły otrzymali kolejne wewnętrzne materiały szkoleniowe. Część z nich należy do kategorii okugi.
Na zdjęciach fragmenty z zajęć ostatniego seminarium w Centrum Shinkage Ryu Marobashi-kai w Warszawie.
Znowu w japońskiej rodzinie kenjutsu Shinkage Ryu Marobshi-kai
W dniach 8-18 listopada Porando Shinkage Ryu Marobashi-kai, czyli najbardziej zaawansowani praktycy miecza szkoły Shinkage Ryu z Polski i Białorusi, przebywali na kolejnym wyjeździe szkoleniowym w Japonii. Spotkania z mistrzami szkoły, przerodziły się już z życzliwego, ale czujnego obserwowania w braterską więź i chęć jak największej pomocy w zgłębianiu tajemnic strategii walki tego stylu miecza japońskiego.
W zajęciach, które trwały od 5 do 8 godzin dziennie, czyli prawie do wyczerpania wszelkich zasobów psychofizycznych, specjalnie z okazji tej wizyty uczestniczyła w nich także liczna grupa japońskich praktyków od poziomu kaiden do nainden.
Należy tu wymienić szczególnie pracę włożoną pod okiem shihana stowarzyszenia Marobashi-kai – Watanabe Tadashige przez mistrzów: Oba, Yaneyama, Yahara, Tanabe, Tateno, Komatsu, Komata, Hattori (nie przypadkowa zbieżność z tym znanym od XVI wieku rodem i klanem shinobi [ninja]), Hidaka, Shogo i Miyahara.
Treningi ujawniły dziesiątki nie omawianych dotychczas niuansów technicznych i idei strategicznych kata Shinkage Ryu, a uczestnicy tych intensywnych zajęć zostali wysoko ocenieni przez japońskich partnerów. Pojawiły się też kolejne stopnie zaawansowania technicznego w kata, żeby jednak nie wywoływać niepotrzebnych emocji w rodzimym środowisku miecza japońskiego, władze Porando Shinkage Ryu Marobashi-kai postanowiły na jakiś czas nie podawać ich zakresu do wiadomości publicznej. W końcu nie o to tu chodzi. Trzeba jednak podkreślić, że rozpoczął się zupełnie nowy, fascynujący rozdział z zgłębianiu i doświadczaniu tego stylu miecza.
Życie wyczerpanych uczestników ratowały nocne biesiady przy doskonałym piwie, sochu i sake oraz kąpiele w sento, czyli japońskie łaźni, która regenerowała ciało.
Znaleźliśmy także czas na krótki wypad do Nary i Yagyu-no zato oraz wyprawę w góry Yoshino do świątyń Kimpusenji, Yoshimizu i Chikurin-in, mateczników yamabushi i praktyków shudendo. Przed odlotem z Tokio odwiedziliśmy także miejscowe tengu w ich świątyni Yakuo-in na górze Takao-san.
Teraz czas na kolejną wizytę japońskich mistrzów w Polsce już w kwietniu 2018 r. Ze względu na intensywność i poziom planowanych kwietniowych zajęć, potencjalni ich uczestnicy spoza stowarzyszenia Porando Shinkage Ryu Marobashikai, powinni zgłosić swoją chęć uczestnictwa w dostępnych dla nich wtedy zajęciach na e-mail stowarzyszenia do połowy lutego 2018 r. Przyspieszony intensywny kurs przygotowawczy pozwoli im z pożytkiem wynieść z tego seminarium jak najwięcej wiedzy.
Ogłoszenie
Do sprzedania renomowana katana do tameshigiri lub dla kolekcjonera. Głownia wykonana przez katanakaji J. Lukaszczyka (uczeń katanakaji Yoshindo Yoshihary) i testowana osobiście przez głównego mistrza szkoły Muso Jiki-den Ei-shin Ryu – Sekiguchi Takaaki Komei o długości 71,5 cm, tsuka 27.5 cm. sori ok, 2 cm, szerokość głowni w przedziale 3 cm. Koshirae właściwe dla szkoły Yagyu. Tsukaito i sageo nowe, bawełniane. Saya karbowana w kolorze czarnym. Wymaga jednego procesu szlifowania. Cena uwzględnia ten fakt. Może być też na życzenie nabywcy oszlifowana na koszt obecnego właściciela. Więcej informacji pod telefonem 510 205 858.
Seminarium 28/29.10.2017 Mińsk
W dniach 28-29 października 2017 odbyły się w Mińsku treningi seminaryjne szkoły kenjutsu Shinkage Ryu stowarzyszenia Marobashikai. Zajęcia w centralnym ośrodku białoruskiego skrzydła tej szkoły miecza na prowadzili J. Szymankiewicz i M. Pietkun sensei. Na to spotkanie przyjechali też zaprzyjaźnieni od lat instruktorzy z rosyjskiej szkoły stowarzyszenia Mariobashikai pod wodzą Romana Likina (poziom kaiden). Obok podstawowego programu odpowiadającego zaawansowaniu ćwiczących ten styl miecza na Białorusi, był czas także na wymianę poglądów pomiędzy rosyjskimi i polskimi instruktorami. Omawiano między innymi aspekty sekretnego zestawu kata (okuden) – Nana-no tachi. To jeden z najstarszych, pierwotnych zestawów kata szkoły Shinkage Ryu stworzony przez mistrza Kamiiizumi jako forma przeciwstawnych technik dla sposobów ataku szkoły Tenshin Sho-den Katori Shin-to Ryu.
Bezpłatne zajęcia z miecza japońskiego dla dzieci
Porando Shinkage Ryu Marobashikai zaprasza w 4 kolejne wtorki począwszy od 10 października o godzinie 17.00 na bezpłatne zajęcia z miecza japońskiego dla dzieci. Gwarantujemy treningowe miecze dla pierwszych 10 uczestników. Ilość miejsc ograniczona pojemnością sali treningowej. Zajęcia odbywają się w Warszawie, ul. Wał Miedzeszyński 646 (Hangar 646, Centrum Aikido).
Seminarium letnie
Letnie seminarium fechtunku japońskim mieczem szkoły Shinkage Ryu Stowarzyszenia Marobashikai w Polsce pod kierunkiem dwóch japońskich mistrzów poziomu shihan dairi i shihan. Zajęcia odbędą się w dniach 26, 27, 28, 29 czerwiec 2017 r. w ośrodku stowarzyszenia w Warszawie ul. Wał Miedzeszyński 646.
Porando Shinkage Ryu Marobashikai funkcjonuje od 2004 roku, obejmując w tej chwili swoim zasięgiem kraje Europy Wschodniej. Obok planowych zajęć dla zaawansowanych stałych praktyków-członków stowarzyszenia, istniej możliwość uczestnictwa w zajęciach chętnych nie mających styczności z tą szkoła miecza lub mających do poziomu zaawansowania O-marobashi.
Więcej informacji po zgłoszeniu na adres e-mail stowarzyszenia poprzez stronę www.houseofasia.org
Japonia 2016 – Shinkage Ryu
Pod koniec września miała miejsce kolejna doroczna wyprawa Porando Shinkage Ryu Marobashika, agendy Europejskiego Stowarzyszenia Atletycznego Ving Tsun jego do Azji.
Praktycy Stylu Shinkage Ryu z Polski i Białorusi przebywali przez tydzień w Tokio i Kawagoe.
Od 2015 r. Porando Shinkage Ryu Marobashikai ze względu na ujawniające się błędy i odstępstwa od linii przekazu stylu Shinkage Ryu kenjutsu, rozpoczęło bezpośrednią współpracę jedynie z sensei Watanabe Tadashige soshu i shihan i jego synem Tadahisą soshu dairi i shihan dairi. Po ciężkich i wyczerpujących codziennych treningach, „życie” ćwiczących ratowały pobyty w hotelowym tradycyjnym japońskim sento.
Gwoli sprawiedliwości wyjątkowo dużo wyczerpującej pracy wykonał, nie zwalniając tempa nawet na chwilę Tadahisa shihan dairi. Wszędzie i stale było go pełno, nauczając przykładem i stosownymi wyjaśnieniami. W tłumaczeniu zawiłych treści na język polski pomocą służyła nam zaprzyjaźniona od poprzednich wizyt szkoleniowych pani Ayano-san. Wszyscy uczestnicy poznawali nowe zestawy kata szkoły Shinkage Ryu, a na zakończenie otrzymali kolejne certyfikaty wtajemniczenia, które są nadal jedyną formą „stopni” w tradycyjnej szkole wojennej samurajów.
Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego wraz z japońskimi członkami szkoły, uczestniczyli też w uroczystej kolacji zorganizowanej w formie „niespodzianki” związanej z urodzinami mistrza Watanabe Tadashige.
Na zdjęciach do Japonia (Shinkage Ryu):
1. Treningi z Watanabe Tadahisa soshu dairi i shihan dairi
2. Urodziny Watanabe Tadashige soshu i shihan