chumkiu
Chum Kiu to połączenie drobnych reakcji,
powstających w umyśle z refleksem (reakcją serca).
Podczas ćwiczenia musisz zachowywać
względność swoich ruchów.
Konieczne jest osiągnięcie (w walce)
stanu jedności ciała z rękami
a niekiedy reakcji rąk przed ciałem (reakcją ciała).

Wong Shun Leung

Przetłumaczona z chińskiego, osobista kaligrafia, przeznaczona dla Sifu J.Szymankiewicza
od Sikung Wong Shun Leunga.

Druga forma w systemie Ving Tsun kung fu nazywa się Chum Kiu. Jej nazwa oznacza „szukanie mostu”. Przeznaczeniem formy Chum Kiu jest wytrenowanie u ćwiczącego jedności ciała w każdej sytuacji i koordynacji technik z poruszaniem. Innymi słowy, Chum Kiu uczy jak używać ciała w walce oraz jak kontratakować.

Forma Chum Kiu jest rozwinięciem technik ataku i obrony z formy Siu Lim Tao poprzez połączenie ich z pracą nóg i resztą ciała. W Chum Kiu występują obroty w pozycjach, kroki oraz zwroty, jak również podstawowe kopnięcia systemu. Wszystkie te techniki wymagają dobrej kontroli środka ciężkości ciała i energii w dantien, którą wstępnie wytrenowano już w formie Siu Lim Tao.

O ile pierwsza forma systemu uczyła „jak atakować”, to druga forma uczy „jak się bronić”. Jedność (kompleksowość) ciała jest jedną z najważniejszych zasad Ving Tsun kung fu. Uczy prawidłowego momentu wyzwalania własnej energii i wykorzystywania siły przeciwnika.
Podstawą do nauki i treningu „jedności ciała”, są w Chum Kiu techniki wykonywane z obrotami tułowia i krokami. Uczą one generowania siły i przekazywania jej technice poprzez korpus ciała.

Obroty w postawach wykonuje się na piętach tj. wzdłuż osi nóg. Rozkład ciężaru ciała na nogę podporową/nogę wykroczną zawiera się w granicach 60/40 do 70/30 %. Stopy w czasie obrotów ustawione są na liniach równoległych. Linia środkowa w pozycjach przemieszcza się względem położenia w pozycji klepsydry nie więcej niż pięć centymetrów. Kolana są ściągnięte do siebie i do wnętrza pozycji. To one właśnie przekazują siłę poprzez biodra do reszty ciała.

Forma Chum Kiu zawiera wiele technik przydatnych w walce w zwarciu. Jest tu wiele technik „mostów”, przy czym, aż w trzech wersjach występują w niej zarówno techniki bong sao jaki i lan sao. Jakkolwiek techniki ręczne Chum Kiu są rozwinięciem technik z formy Siu Lim Tao, to służą one również np. w chi sau do kontrolowania ruchów z pierwszej formy.
Elementem wspomagającym technikę w Chum Kiu jest praca oczu. W tej formie techniki wykonywane są w ruchu ze skoordynowanym wzrokiem, który podąża za techniką. Są też techniki, kiedy ręce i oczy wyprzedzają pracę reszty ciała.

 

Sikung Wong Shun Leung podczas demonstracji technik formy
Chum Kiu w czasie seminarium S.A.V.T. w P. – Elbląg 1995 r.
chumkiu1
chumkiu2
Pierwsze lan sao i uderzenie łokciem
Technika łączona jip sao

Drugie lan sao
Pierwsze bong sao
Translate »