Sifu
Janusz Szymankiewicz

Bezpłatne zajęcia z Yang Taiji quan wg. metody Chen Mang Chinga

Europejskie Stowarzyszenie Atletyczne Ving Tsun zaprasza w 4 kolejne wtorki począwszy od 10 października o godzinie 17.00 na bezpłatne zajęcia z Yang Taiji quan wg. metody Chen Mang Chinga. Ilość miejsc ograniczona pojemnością sali treningowej. Zajęcia odbywają się w Warszawie, ul. Wał Miedzeszyński 646 (Hangar 646, Centrum Aikido).

Chiny 2016 – Chuka kuen, Chen Taiji i Ving Tsun kuen

Na przełomie września i października miała miejsce kolejna doroczna wyprawa Europejskiego Stowarzyszenia Atletycznego Ving Tsun do Azji.

W części dotyczącej Chin uczestnicy poznawali prowincję Gunagdong, a w niej: świątynię Guangxiao sy, w której pierwsze buddyjskie nauki pobierał Huineng Daijin Chanshi (638–713), VI patriarcha szkół Chan (jap. Zen). Świątynia Nanhua sy (za czasów Huinenga nosiła nazwę Baolin sy), w której do dziś znajduje się jego zmumifikowane ciało, usytuowana jest u podnóża góry Caoxi.

Kolejnym ważnym miejscem z punktu wodzenia rozwoju chińskich, ale i japońskich szkół walki były święte dla taoistów góry Luofu w okręgu Huizhou i powiecie Bolou (oraz miastach o tych samych nazwach). To tu działał wybitny lekarz, mistyk, alchemik i uczony, taoista Ge Hong (283–363). Był ulubionym uczniem, a potem zięciem taoisty Bao Jinga.

W dolinie u podnóża grzbietu górskiego Luofu (ciągnącego się na przestrzeni blisko 400 km) znajduje się założona przez niego w 327 r. świątynia Chongxiu. Obecne miejsce kultu jego i żony Bao Gu. Ge Hong napisał kilkadziesiąt opracowań, z których część odnosi się do taoistycznej mistyki i jej praktyk z odpowiednikiem hinduskich mantr i mudr (jakkolwiek samo opracowani ich nie identyfikuje, ze względu na ich ważkie znaczenie, tego typu wiedze przekazywano jedynie w formie ustnej z mistrza do ucznia) oraz mistycznego sposobu poruszania (tańca) zwanego Yubu. Dwa wieki później chińska, a za nią japońska buddyjska tantra przejęła jego doświadczenia.

Można powiedzieć, że bez doświadczeń i opracowań Ge Honga (jap. Kakko), nie było by japońskich buddyjskich szkół Tendai shu i Shingon shu, shugendo i kuji kiri praktykowanego przez shinobi (ninja) i szkoły wojenne samurajów tzw. koryu np. kenjutsu. Przynajmniej w wersji jaką znamy współcześnie.

Na zboczu usytuowany jest jego grobowiec, a nieopodal duże muzeum ze zbiorem dzieł pisanych, rycin odwołujących się do daoiyin i akupunktury.

Góry Luofu to też miejsce zamieszkania ludności z grupy Hakka, która poprzez prowincję Fujian dotarła w to miejsce, zasiedlając góry co najmniej od XVI wieku. Przejęli także mistyczne tradycje taoistów tego okręgu. To tu w XVIII wieku swoją doktrynę formułował mistyk Tixi, który po powrocie do Fujian założył słynne tajne stowarzyszenie Tientihui. To tu w świątyni Wa Sau Toi (Huashoutai) i wioskach Hakka znaleźli schronienie uciekinierzy ze spalonego w 1787 r. klasztoru Linquanyuan zwanego „południowym Shaolinem”. To w Wa Sau Toi powstały, bądź miały swój początek, takie znane style kung fu Hakka jak: Long Ying Mok kuen (styl Pięści Smoka), Chuka kuen (styl tzw. południowej modliszki rodu Chu), Pak Mei pai (styl Białej Brwi) i Choy Lee Fut.

W mieście Bolou mieliśmy przyjemność spotkania z mistrzem Ma Bo Chow ze stylu Chen Taijiquan i jego rodziną, z linii wybitnych mistrzów – XIX generacji rodu Chen Zhenglei i Zhang Dongwu. Ma jest „starszym bratem kung fu” w tym stylu dla Łukasza Pieczonki, który prowadzi jednocześnie w Kantonie (Gunagzhou) pierwszą w Chinach szkołę Ving Tsun kuen wg polskiego przekazu dr J. Szymankiewicza.

Aktualnie Ma Bo Chow i jego brat, to jedni z najwybitniejszych praktyków stylu Chen Taiji quan kung fu w Chinach o nieprzeciętnej wiedzy i narodowi wielokrotni mistrzowie tuishou i wolnej walki wg tych zasad stylowych.

Mistrz Ma wyraził otwartość na ewentualną współpracę z praktykami stylu Chen z Polski u niego w Chinach, a także możliwość podzielenia się swoją wiedza na seminariach również w naszym kraju.

Nasze stowarzyszenie jest gotowe udostępnić ten kontakt zainteresowanym (tak już ćwiczącym, jak i pragnącym dopiero go poznać) praktyką stylu Chen Taiji quan z najwyższej półki.

Kolejna ważna wizyta miała miejsce u mistrza Chu Ga Yung (Zhu Jiayong) ze stylu Chuka kuen (Pięść rodziny Chu; tzw. „południowa modliszka”). Ma on widoczne silne związki ze stylem Hakka – Hok kuen (Pięść Żurawia) z prowincji Fujian i naszym zdaniem również z Ving Tsun kuen z Foshan. Badania i doświadczenia nad tym stylem będą przez nas prowadzone jeszcze w przyszłości i wtedy powiemy i napiszemy o nim więcej.

Odwiedziliśmy też starych znajomych w Foshanie, Shunde, Gulao i Hong Kongu.

W czasie wizyt i pobytu jak zwykle życzliwą pomocą wspierała nas pani Yip Yi (Ye Zizu) … tak, tak, z tej rodziny.

2aSlide thumbnail
2cSlide thumbnail
2dSlide thumbnail
2eSlide thumbnail
2fSlide thumbnail
2gSlide thumbnail
OLYMPUS DIGITAL CAMERASlide thumbnail
2hhSlide thumbnail
OLYMPUS DIGITAL CAMERASlide thumbnail
3bSlide thumbnail
OLYMPUS DIGITAL CAMERASlide thumbnail
2hhSlide thumbnail
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
3b
3c
3d
3e
3f
3g
4a
4b
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
5b
5bb
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
5ee
6a
6b
6d
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
8d
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
8l
8m
8n

8n

Na zdjęciach Chin (Ving Tsun kuen; Taiji quan):

  1. Świątynia Guangxiao sy w Guangzhou
  2. Góry Luofu, odtworzona na podstawie licznych rysunków postać Ge Honga, świątynia Chongxiu, grobowiec Ge Honga
  3. Odbudowana po XX-wiecznych zniszczeniach świątynia Wa Sau Toi (Huashoutai) miejsce narodzin stylów kung fu społeczności Hakka w prowincji Guangdong i Choy Lee Fut.
  4. Z mistrzem stylu Chen Taiji quan prowadzącym dużą szkołę sztuk walki w mieści Bolou – Ma Bo Chow i mistrzem Chuka kuen – Chu Ga Yung
  5. W Gulao, rodzinnej wiosce wielkiego mistrza Ving Tsun kuen Leung Jana
  6. W domu rodzinnym Bruce’a Lee pod Shunde
  7. W szkole Lun Zhixiong, syna mistrza Lun Gai w Foshan
  8. Wśród przyjaciół w Hong Kongu: w szkole Ving Tsun kuen Cliffa Au Yeung i mistrza Lee Kong ze stylu Hok Kuen.
Translate »